wtorek, 26 października 2010

DIY: patched jeans
Jeśli macie jakąś starą parę dżinsów, takich których nie nosicie, nie lubicie to będą idealne na jakieś przeróbki;) nie ma sensu kupować specjalnie do tego nowych bo nigdy nie wiadomo co nam wyjdzie:P (no chyba ze w sh;) Te dżinsy kupiłam jakieś 5 lat temu i jeszcze się w nie mieszczę! Były już parę razy przerabiane więc aż trudno uwierzyć, że na początku były to najprawdziwsze dzwony;)

If you have some old pair of jeans or some that you don't really like and you wore them once a month they are probably the best to do some DIY;) Really there is no sense in buying new one because you can't be sure the effect (or buy in sh;)) Those jeans I bought sth about 5 years ago! Luckily they still suit me. They had many transformations, now it's hard to believe that in the beginning they were bell-bottomed.


Po pierwsze musicie przygotować sobie jakieś dżinsowe łaty. Najlepiej jak będą w różnych odcieniach ale to już wasz wybór;) Użyjcie ich z jakiś swoich starych rzeczy, a może nawet macie jakieś łaty, w końcu tyle z nas robiło sobie dżinsowe szorty latem;) Równie dobrze możecie iść do krawcowej i po prostu o jakieś zapytać;)


First of all, you need to find and prepare some denim patches. The best will be in different hues but it's your choice;) They could be from some old denim clothes or maybe even you have some patches, so many of us have denim cut-offs!;) Or maybe just go to some tailor and ask;)
Potem wytnijcie je w takim rozmiarze i kształcie jakim chcecie i sprawdźcie jak będą wyglądać już na dżinsach tak żeby wszystko Wam idealnie pasowało;)

Then you need to cut them in different size, shape how you want and check out how you wanna your jeans look like.Dobrze będzie jeżeli pozaginacie każdą z łat w jej końcach. Tak żeby po praniu nie ciągnęło się z nich mnóstwo nitek.

It will be good if you bend all the patches at the end of the material. If you don't do that after washing there can be a lot threads.Potem będziecie już potrzebować maszyny do szycia. Pamiętajcie żeby przyszywać w dobrej kolejności! (oczywiście be pomocy mamy się nie obędzie:P)

Then you will need a sewing machine. Remember to saw it in right order! (of course with my mums' help:P)

A to już mój efekt;) Zestaw z tymi spodniami w następnym poście!

And this is my result;) An outfit with them in next post!

19 komentarzy:

 1. weeeee. thanks so much for this! i will try this out.

  OdpowiedzUsuń
 2. What a cool DIY, thanks babe, you're amazing!!!

  XOXO
  J

  OdpowiedzUsuń
 3. great job with the jeans, it looks neat!

  OdpowiedzUsuń
 4. WOW!
  YOU ARE SO HANDY!GREAT!
  XXX
  LADY REBEL

  OdpowiedzUsuń
 5. dziewczyno masz talent!
  świetny patent!

  OdpowiedzUsuń
 6. nice post! i really like the idea!

  OdpowiedzUsuń
 7. thats a great piece of work...although i'm no fan of patched jeans..i really like how you did it on your own..and i think it would look really cool on you...<3
  much love...
  bisous...!!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. spodnie bardzo fajne - trzeba tylko umieć szyć:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Great tutorial, and your sewing machine looks awesome!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny pomysł - choruję na te spodnie od jakiegoś czasu. Idealne na weekendy w moim przypadku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. moda na łaty zapanowała. Zastanawiam się nad kontrastowymi łatami na kolanach. Muszę jednak przyznać,że w zestawie dużo lepiej wyglądają niż na wieszaku

  OdpowiedzUsuń
 12. If you wish for to improve your knowledge just keep visiting this web page and be updated
  with the most recent information posted here.
  Feel free to visit my web-site - Organo Gold Coffee

  OdpowiedzUsuń